Abychom vám zpříjemnili používání našich služeb používáme soubory cookie.
Cz_flag Uk_flag

Náborový proces

Vzhledem k hodnotám, které EDUA Group uznává, klademe velký důraz na výběr lektorů. Šanci u nás mají zejména otevření, komunikativní a přátelští lektoři s maximálně profesionálním přístupem, kteří se  chtějí dále  rozvíjet a vzdělávat.

 

Abychom lektora dobře poznali a mohli nastavit podmínky spolupráce, provádíme výběr ve třech fázích. V nich se hodnotí dosavadní zkušenosti s výukou, dosažené vzdělání, metodické znalosti a praktické dovednosti. Součástí každého pohovoru je ukázková hodina v rozsahu 20-30 minut, ve které má lektor možnost předvést své dovednosti a která má na konečný výsledek pohovoru podstatný vliv. Při výběrovém řízení v EDUA Group rovněž dáváme objektivní zpětnou vazbu každému kandidátovi.

 

Fáze náborového procesu

 

Pokud nejste z Prahy nebo Brna, pohovor je možné uskutečnit přes Skype. 

 

Několik tipů před absolvováním ukázkové hodiny, které vám mohou pomoci při přípravě dobrého plánu hodiny:

 1. Používáme komunikativní metodu výuky, student by měl proto mluvit co nejvíc.
 2. Plán hodiny by měl mít jasné cíle a strukturu.
 3. Do hodiny začleňte různorodé aktivity.
 4. Snažte se, aby student na základě kontextu samostatně odvodil pravidla probíraných jevů.
 5. Nedělejte sáhodlouhé prezentace gramatiky, ale ujistěte se, že víte, co učíte.

 

Požadavky

Caledonian School je členem Asociace jazykových škol působících v České republice (AJŠ) a má certifikaci ISO 9001. Z toho důvodu vyžadujeme při náborech u českých lektorů pedagogické nebo lingvistické vzdělání nebo univerzitní vzdělání a jazykové znalosti alespoň na úrovni C1 podle SERR, které uchazeč musí doložit adekvátním certifikátem.

 

U rodilých mluvčích je pak podmínkou pozvání k pohovoru minimálně pedagogický certifikát TEFL, kde je zřetelně doložitelná výuková praxe. On-line TEFL certifikáty uznáváme pouze ve výjimečných případech, pokud kandidát prokáže dostatečnou výukovou praxi.

 

Šanci ale u nás mají i experti v jiných oborech (IT, právo, HR apod.), kteří se chtějí věnovat výuce cizího jazyka, stejně jako talentovaní studenti pedagogických či jiných fakult, kteří o lektorství uvažují jako o budoucím povolání. Znalost daného jazyka je nezbytností.  Právě Caledonian School vám umožní pod dohledem zkušených mentorů, metodiků a senior lektorů v rámci Programu lektorského rozvoje potřebné lektorské zkušenosti získat v praxi a pomůže vám se adaptovat v oblasti výuky dospělých.

 

Co dělat, když nemám dostatečnou kvalifikaci pro práci v EDUA Group?

Pokud prozatím nemáte dostatečnou kvalifikaci, ale rádi byste se stali součástí týmu lektorů EDUA Group, není nic jednoduššího, než s námi začít svoji lektorskou kariéru.

EDUA Group má vlastní výukový intenzivní TEFL program pod názvem TEFL in Prague (www.teflinprague.com).

 

Program trvá 4 týdny a zahrnuje v sobě jak intenzivní školení v metodice výuky, tak samotnou výukovou praxi s reálnými studenty. Všichni absolventi TEFL in Prague, kteří mají hodnocení Pass 1 a Pass 2 jsou přednostně zváni na pohovor s členem metodického oddělení EDUA Group a mají velkou šanci stát se součástí lektorského týmu.

 

Budoucí lektoři, kteří dosáhnou hodnocení TEFL kurzu Pass 1, mají pak garanci práce v EDUA Group a pohovor je spíše formální záležitostí.

 

Jak to funguje, když nastoupím?

Pokud jsem úspěšně prošel pohovorem a stanu se lektorem EDUA Group, čekají mne na začátku následující kroky:

 

 • vyplnění osobního dotazníku pro HR oddělení
 • vyplnění dotazníku pro oddělení koordinace jazykových kurzů
 • převzetí rozvrhu a zaškolení do organizačních věcí (HR a CM orientation), prohlídka školy
 • podepsání smlouvy
 • domluva na prvním rozvrhu
 • zaškolení do metodiky a způsobu výuky (Academic Orientation)
 • zahájení výuky
 • první observace do 2 měsíců po zahájení výuky

 

Úskalí lektorského povolání

Každá práce má své výhody a nevýhody. Nezastíráme, že i práce lektora s sebou přináší různá úskalí, na která je dobré být dopředu připravený. Snažíme se každopádně, aby vaše práce pro nás byla co nejpříjemnější a nejefektivnější.

 

Cestování

Protože Caledonian School patří mezi největší jazykové školy poskytující firemní jazykovou výuku, pracují naši lektoři po celé Praze a v různých lokalitách. Většina výuky se odehrává přímo v prostorách našich klientů. Snažíme se vždy lektorům sestavit rozvrh tak, aby v dané lokalitě učili co nejvíce kurzů v bloku (zjišťujeme například, kde bydlíte a Vámi preferované lokality). Navzdory tomu, že je Praha velkoměsto, na evropské poměry je vcelku malá a veřejná doprava funguje velmi dobře, takže pokud lektor dokáže logisticky myslet a plánovat, může se doba strávená cestováním velmi snížit či zefektivnit.

 

Rušení hodin

Mnoho z našich studentů pracuje na pozicích středního a vyššího managementu firem, a proto někdy hodiny musí rušit a odvolávat z důvodu pracovního vytížení. I zde se našim lektorům snažíme pomoci. V každé smlouvě máme zakotvený přesný čas, do kterého je možné kurz ze strany firmy bez náhrady zrušit. Firemní kurzy lektorům kombinujeme s veřejnými, které probíhají celoročně s pevným rozvrhem. Naplňujeme lektorům rozvrhy tak, aby měli stálý příjem, i pokud jsou některé hodiny v měsíci zrušeny (např. pomocí suplování). Sami lektoři se pak mohou aktivně se svými studenty domluvit na náhradním termínu hodiny.

 

Práce v létě

Někteří firemní klienti na léto (červenec, srpen) přerušují svou výuku. Většině lektorů, kteří mají zájem pracovat i v létě, doplňujeme a měníme rozvrh tak, aby měli rozsah výuky, který požadují. Díky tomu, že máme mnoho klientů, nebývá se sestavením rozvrhu větší komplikace, je však nutné počítat s tím, že počet odučených hodin může být nižší, než je během standardního akademického roku. Zároveň v naší škole probíhají letní intenzivní jazykové kurzy, které poskytují pracovní příležitosti všem lektorům, kteří jsou tyto kurzy schopni učit.