Se šéfem na angličtině

Monika Trojanová

22.8.2017

Jazyková úroveň není jediným kritériem, podle kterého by se měli rozdělit studenti do kurzů. Při dělení přihlédněte také k hierarchii a vztazích ve firmě. Pokud je nadřízený ve stejné skupině jako jeho podřízení, může vzniknout napětí, které učení ani týmu neprospívá.

Kurz, který stmelí tým

Pro lektora je zásadní rozpoznat, na jaké úrovni je vztah mezi nadřízeným a podřízeným. „Pokud se znají léta nebo se přátelí, na vzdělávání v jedné skupině nevidím nic špatného. Jazykový kurz pak může fungovat jako společné téma k hovoru a jako každotýdenní teambuilding,“ říká Academic Manager Bibiana Machátová.

Lekce v přátelské atmosféře mohou posilovat jejich vzájemný respekt a kooperaci. Pokud je znalost jazyka klíčová pro jejich zaměstnání, společné učení posiluje i zodpovědnost za projekt, kterého jsou součástí.

Na škodu není ani podpora motivace jeden druhému. Nadřízený s podřízeným se obvykle potkávají denně, a tak mohou třeba při obědové pauze vracet k nabitým znalostem. Častější kontakt s jazykem tak prospívá jejich schopnosti komunikovat.

Mínusy? Nervozita a porovnávání

Bibiana dodává, že se s takovými kolektivy setkává čím dál častěji. Stále však převládají firmy s klasickou hierarchií šéf vs. podřízený. „Vykáte si nebo jsou vaše vztahy pouze na profesionální úrovni? V takových případech je lepší, když každý navštěvujete jiný kurz,“ domnívá se.

Být dohromady v jedné skupině nebývá dobrý nápad. Podřízený totiž bývá před šéfem nervózní, může si připadat málo kompetentní, případně se obávat o svou pozici. Do nekomfortní situace se ale dostává i sám nadřízený. Ukázání slabých stránek podřízeným může ohrozit potřebnou autoritu.

Pokud se kurzu účastní nadřízený a několik jeho podřízených, může jazykový kurz nechtěně vyvolat konkurenční a soutěživou atmosféru v týmu. Vše ale závisí na tom, jak ve firmě fungují intrapersonální vztahy.

Jak vykomunikovat změnu

Skončili jste v jedné skupině a ošíváte se z představy společné lekce? Bibiana doporučuje co nejdříve požádat o změnu. „Druhé straně na rovinu přiznejte, že jste před ní nervózní a chtěli byste zkusit jinou skupinu, aniž by v tom bylo cokoliv osobního. Nejspíš zjistíte, že obavy ze společné lekce jsou na obou stranách,“ říká.

I když časové možnosti nebo počet skupin nedovoluje přeřazení, domluvte si individuální lekce. Volí si je zejména nadřízení nebo ti, kteří se chtějí zaměřit na konverzaci.

TIP Caledonian School: Pokud ale máte pochybnost, jak bude společná hodina fungovat, je vždy lepší zvolit oddělené

DALŠÍ ČLÁNKY

Present continuous

Ready made lesson   Present continuous Lenka Mervová 03.01.2018 A1.2 level We would like to offer you the following ready-made lesson plan either as a supplement to a coursebook unit you may not particularly like or to help you in the situation when...

číst více

Jak (ne)fungují povinné kurzy pro zaměstnance

Monika Trojanová 15.9.2017 Jak (ne)fungují povinné kurzy pro zaměstnance. Co se stane, když zaměstnanec dostane výuku příkazem? Jeho lekce i pokrok váznou. Takové vzdělávání nemá příliš efekt, shodují se lektoři Caledonian School. Student totiž potřebuje ke studiu...

číst více