5 rad od personalisty

jak zvládnout pohovor v angličtině

Bibiana Machátová

27.04.2018

5 rad od personalisty jak zvládnout pohovor v angličtině

Bibiana Machátová

27.04.2018

Připravte se na pohovor v AJ. Budete potřebovat podmínkové věty, předpřítomný čas a také přirozené vystupování. Předem vám pomůže „hra na pohovor“ s vaším lektorem nebo kamarádem. Interview nanečisto vypiluje vaše odpovědi na typické otázky personalistů.

V hlavní roli slova

Naučte se popsat svoje zkušenost, nikoliv ale slovo od slova. „Recitované věty poznáme okamžitě, sotva kdy znějí přirozeně,“ prozrazuje Dušan Laščiak, personalista z Caledonian School, „O uchazeči to vypovídá, že není příliš komunikačně obratný. A že angličtina není jeho silná stránka.“
Nebiflujte se proto celé fráze a věty. Spíše se zaměřte na slovíčka a obraty, které souvisí se zkušenostmi a pozicí.

Na pohovoru v AJ má zaznít pouze formální angličtina. Proto z řeči vyřaďte hovorové výrazy a frázová slovesa. Před pohovorem si raději dohledejte jejich formální podobu. Umíte používat trpný rod? Působí profesionálně, zejména v britské angličtině. Na rozdíl od češtiny zní v mluvené formě přirozeně.

Udělejte první dojem

Personalisti vás leckdy na úvod vyzvou, abyste se představili. Plusové body vám přidá perfektně připravená elevator speech. Během jedné minuty zmiňte největší projekty, na kterých jste pracovali. A vyzdvihněte, co ummíte. Dobrý elevator speech prolomí ledy nebo nastaví pohovor dobrým směrem.
Zkušenosti v minulém čase

Dávejte si pozor na otázky začínajíci na „How long“. Nejspíš tu musíte použít předpřítomný čas. Proto před pohovorem oprašte slovesa ve třetím tvaru.

Třetí tvar minulého času využijete, až budete tvořit podmínkové věty. Personalista může klást dotazy typu „Jak byste řešil tuto situci teď s odstupem?“ (třetí kondicionál). Buďte připraveni i na otázky v budoucím čase, které se vztahují k dané pozici. Například „Jak byste řešil, kdyby nepřišla dodávka včas?“ (druhý kondicionál).

Pohovor nanečisto

Zahrajte si hru na pohovor se svým lektorem nebo kamarádem, který umí anglicky. Řada situací se totiž bude opakovat naostro. A váš protějšek k vám bude shovívavý, když potřebujete čas na rozmyšlenou.
Díky tomuto testu si lépe připravíte odpovědi na typické otázky. Zkuste si více variant, abyste pak na pohovoru působili přirozeně.

Be yourself

Nesnažte se předstírat, že jste někdo jiný. „Personalisté jsou dostatečně školení, aby z vás dostali potřebné informace. Nemá smysl se stylizovat do jiné osoby, než jste vy sami,“ radí Dušan.
Nervozita a cizí jazyk ale někdy udělají své. Snažte se před pohovorem příjemně naladit a rozmluvit se. Nastavte se do „anglického módu“ už pár hodin předem. Pusťte si anglický seriál v původním znění, překládejte si své myšlenky nebo převyprávějte historku.

Na pohovoru pak buďte co nejpřirozenější. Ani vy byste nechtěli dělat práci, která vám úplně nesedí.